Devrimi retweet’lemek ister miyiz?

Ece Bora 

Çok kullanılan ifadesiyle devrim televizyondan izlenmeyecek olabilir ancak bu aralar Twitter’dan takip etmek mümkün! Zira hacker’larının namı cihanı saran Ruslar, Bolşevik Devrimi’nin 100. yılında çok detaylı bir dijital deneyim tasarlamış durumdalar.
Lütfen Twitter’ın arama butonuna  #LIVE1917 yazın, arkanıza yaslanın ve sosyalizmin gelişine dijital olarak tanık olun. Nasıl mı? Örneğin henüz Şubat ayında olduğumuz şu günlerde sürgündeki Lenin İsviçre’den bildiriyor ve #tbt’nin hasını yapıp Aleksandr Bogdanov ile 10 yıl öncesinden bir satranç fotoğrafı paylaşıyor 🙂

Yok hayır, “ben derli toplu ilerleyeceğim” diyorsanız projenin ana adresi 1917.rt.com. İngilizce olarak hazırlanan web sitesinde 1917 Kasım ayına kadar tüm gelişmeleri vakti geldikçe okuyabilir, devrimle ilgili bilgilerinizi test edebilir, çeşitli video ve ses kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Yine de söylemeden edemeyeceğim Twitter’daki hesaplara bakmazsanız işin tadını yakalayamayabilirsiniz. Hikayenin asıl anlatıcısı imparatorluk haberlerini veren Russian Telegraph hesabı. Bu hesabı şimdilik 30’un üzerinde dönemin aktörü takip ediyor. Her bir gerçek ya da tüzel kişi “_1917” uzantısıyla alınmış adreslerinde kendi gündemlerinden bildiriyor. Kimsenin unutulmadığı karakterler arasında dünya yanarken Rasputin’in ölümüne hayıflanan Çar II. Nikolay’ı, New York’tan Rusya’ya dönmeyi hiç düşünmeyen Troçki’yi veya Almanlarla Ruslar’ın anlaştığını iddia eden İngiliz Büyükelçisi’ni okuyabilirsiniz.

***
Gelelim işin itibar boyutuna… Başta İngilizce olmak üzere çeşitli dillerde Rusya ile ilgili yayın yapan devlet destekli Russia Today çatısı altında hazırlanan dijital devrim deneyimi sempatik olduğundan çok daha stratejik. Kedi fotoğrafı paylaşan CIA hesabının çok ötesine geçen Ruslar hiç kuşkusuz ki 20. yüzyılın en büyük devrimini yapmış ve ardından II. Dünya Savaşı’nı kazanmış olmanın ağırlığını her fırsatta insanlığa hatırlatmakta fayda görüyorlar.

Liderlerin kendilerini “sıradan” gösterdiği, markaların hikaye anlattığı ve pazarlamanın deneyim üzerine döndüğü 2017 koşullarında Ruslar 100 yıllık hikayelerini markaya, liderlerini ise anlaşılabilir/ulaşılabilir karakterlere çevirdikleri bir platform yarattılar. Ve şimdi tüm dünya gençlerine bu deneyimi yaşatıyorlar.

Tabii ki devrimi retweet’leyecek, takibe devam edeceğiz.

Plase; promo

Bir Cevap Yazın